Szerző Téma: Minőségi nyákgyártás otthon  (Megtekintve 12523 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető villamdexter

  • Moderator
  • Törzs "Tag"
  • *****
  • Hozzászólások: 391
    • Profil megtekintése
    • A Demrad-os Villám Dexter honlapja
Minőségi nyákgyártás otthon
« Dátum: 2011. Június 07. 19:34:08 »
Elsőnek ezen írást én villamdexter írtam, a saját tapasztalataimat leírva, minden jogot fentartok az írással kapcsolatban !
Bárminemű felhasználás CSAK előzetes engedélyemmel lehet ! és nicknevemmel és a hozzászólásra és a honlapomra mutató linkkel lehetséges ! Mindenki a leírtakat SAJÁT FELELŐSSÉGRE használhatja ! Működő leírás, kipróbált dolgokkal, és nekem elsőre tökéletes nyákok készülnek már ! Sok sikert Neked is ki belefogsz nyákot készíteni otthon !

Hozzávalók:
-90g-os fényes műnyomópapír (itt A0 ha jólemlékszem a méret és daraboltatást kell kérni, 10db ív darabolással együtt 6-700Ft volt, ez nem számoltam meg mennyi A4-es jött ki belőle de van bőven a maradékokkal együtt))
(beszerzési forrás: Panton papír és dekorációs üzlet http://www.panton.hu/ )
-Laser nyomtató (vegyél egyet használtan)
(beszerzési forrás: http://hardverapro.hu/ )
-acélszálas drótkefe (olyan aminek nincsenek elhajolva a szálai) készletben lehet kapni 3db-ot, egy acél, egy réz, és egy műanyag 3-400Ft volt
(beszerzési forrás: pl: barkácsbolt http://kohazy.hu/index.php?id=termekek&product=drotkefe-5-soros-muanyag-nyellel&art_id=15528&hj=2&nyelv=hun )
-ultraderm súrolópor (ULTRA DERM KÉZTISZTÍTÓ 400 GR 3-400Ft volt)
(beszerzési forrás: háztartási bolt, vagy 100Ft-os bolt http://www.argep.hu/trend/ULTR/Ultra-derm.html )
-vasaló (bármilyen NEM gőzölős ! száraz vasaló lehet, nekem a jóöreg Szarvasi Vasipari Szövetkezetes van ehhez hasonló)
beszerzési forrás: http://www.vasipari.hu/index.php?p=termekeink&termek_id=380 )
-nyáklap (akkora amekkora áramkört szeretnél)
(beszerzési forrás: http://www.elektrokontha.hu/
-maratásálló filc (amennyiben kissebb hiba lenne, nekem Eding 400 van, nem túl jó, de több rétegben jó lehet 6-700Ft volt)
(beszerzési forrás: http://www.arwill-elektronic.hu/ )
-fadeszka munkalapnak (amin a nyák elfér)
(beszerzési forrás: http://www.bakosfa.hu/ )
-Gyorsmaratószer vaskloriddal és sósavval TN150 7-800Ft volt
(beszerzési forrás: http://www.mikroelektron.hu/ )
-Számítógép (amivel megrajzolod nyáktervező programmal a rajzolatot, vegyél egyet használtan)
(beszerzési forrás: http://hardverapro.hu/ )
-Mikrohullámú sütő (amiben a maratószert pár másodpercre saját felelősségre megmelengeted majd)
(beszerzési forrás: http://www.grx.hu/ esztétikai sérült is jó, vagy az amit használsz kajamelegítésre)
-Marató tál (nekem egy lomtalanításkor talált összerört madárkalitka alja szolgál erre)
(beszerzési forrás: háztartási bolt vagy 100Ft-os bolt pl: http://oneeuro.hu/ )
-Textil rongy pl: 50cmx50cm (egy elhasználódott ruha ami ingyen van jó ide)
(beszerzési forrás: pl: http://elgo.fw.hu/ )
-Folyékony szappan (a közértből)
(beszerzési forrás: http://www.cba.hu/ )
-Csapvíz
(beszerzési forrás: Vízművek ;) http://vizmuvek.hu/hu/ )
-Elektromos áram (ami ugye kimaradt)
(beszerzési forrás: http://www.elmu.hu/ )
-Órás csavarhúzó
(beszerzési forrás: http://www.bakosfa.hu/ )
-Pontozó
(beszerzési forrás: http://www.bakosfa.hu/ )
-Fúró: 0,8mm, 1mm, 1,2mm, 3mm
(beszerzési forrás: http://www.bakosfa.hu/ )
-Kalapács
(beszerzési forrás: http://www.bakosfa.hu/ )
-Fúrógép
(beszerzési forrás: http://www.bakosfa.hu/ )
Nyákrajzoló program: a következő két fajtát ajánlom (mindkettőt használom, mindkettőből a demó is tökéletes !):

A Sprint Layout áramkörrajzoló és tervező program gyártójának az oldala:
http://www.abacom-online.de/uk/html/sprint-layout.html
A Magyarított használati útmutató:
http://www.klavio.hu/Abacom/Sprint_hu.html
Magyar részletes használati útmutató:
http://www.hobbielektronika.hu/cikkek/nyak-tervezes_sprint_layout_5-tel.html
A program "FAN" oldalai:
http://vicsys.hu/sprint_layout.html
http://elektrocsib.uw.hu/letolt.html
http://tbence3.hu/?page_id=4
http://elektrocsib.uw.hu/adat/sprint/sprint.pdf

Eagle nyákrajzoló program honlapja
http://www.cadsoft.de/
Magyar nyelvű leírás a gyártó által közzétett csak azoknak van akik tőle megveszik a programot, mindenhonnét máshonnan leszedette, így csak angol nyelven lehet próbálkozni vele szerintem.

Ha kész a nyákrajz nyomtassuk ki a nyákrajzoló programból közvetlenül. Ekkor lesz méretarányos a rajz ami fontos ! A nyomtatás beállításainál lehet játszani hogy a lap mely részére nyomtassunk, én kiszámolom mi hova fér el és annyi távolságnyira helyezem el 5mm kivételével a rajzokat. Az Eagleben pl: a követketzőket kell bekapcsolni a nyomtatási ablakban: Black, Solid, Caption ! A többit NEM kell bepipálni !
Ha ki van nyomtatva minden ami kell akkor daraboljuk fel a papírt úgy hogy a mintázat szegélyétől 5-10mm szabad hely maradjon két egymással szemközt levő oldalon. A másik kettő oldalon NEM kell szegély. Más papír amúgy NEM jó ! Én ezt kísérleteztem ki, de a lényeg hogy fényes papír legyen, azért kell a 90g-os mert az a legvékonyabb ami kapható és ezt ismerem biztosra. Nyákokat szabjuk méretre majd súroljuk tisztára. Egy textil ronggyal vagy ruhával töröljük szárazra. Tegyiük le a munkalapra a kivágott nyákrajzos papírt a rajzzal felénk, majd a nyákot erre, fejjel lefelé a réz bevonatos oldalával. A két oldalon ahol hagytunk szegélyt hajtsuk a papírt a szélénél fölfelé és hajtsuk vissza a felső oldalra, nézzünk alá hogy úgy áll a rajzolat ahogy szerettük volna, ankkora távolságra amekkora kell nekünk. Fordítsuk meg, ellenőrizzük jól áll a nyák és a papír egymáson.
A vasalót tegyük 3/4-ig vagy maximumra, kinek melyik jön be. Kezdhetünk is vasalni, mint egy ruhát. Víz nem kell hozzá ! Papír NEM fog meggyúladni alapesetben. A fa meg főleg nem. Nem éri el a vasaló azalatt a rövid idő alatt azt hogy tűz legyen belőle. Sose hagyjuk magára a vasalót bekapcsolva ! Na most kb 1 percig óvatosan vasaljunk úgy hogy minimális erőt fentsünk ki a vasalón keresztül a nyákra. Ezalatt az 1perc alatt a lézernyomtató festéke a papíron megolvadt és 90%-ban a nyákhoz is tapadt ! DE ! Még NEM tökéletes a nyák ! A papírt menet közben NE húzogassuk le mert garantáltan ROSSZ lesz akkor a nyák rajzolata ! A vasalónak remélhetőleg az orra nem hegyes hanem kopottas lekerekített. Ha nem az se baj. Vagy a vasaló orrával, amennyiben NEM hegyes éles, vagy a vasaló oldalával menjünk végig a nyákon a vonalakat követve. Az orral a vonalakat lehet követni szép lassan, az oldalával meg elmegyünk pl: jobbról balra és fentről lentre. Ez rajzolattól és embertől függően lehet 1perc vagy 10perc is akár. NEM szabad a hegyével nagyon erősen rányomni. Ki fogod tapasztalni mennyire kell nyomni de elég csak végigvezetni a rajzolaton. Ekkor a rajzolat fölött meg fog sötétedni a papír vagy kidomborodik kissé ami jó ! Akkor tutira odavasaltuk ! A nyákról a mintázatnál NEM domborodhat fel a papír !!! Ha feldomborodott, akkor filccel jelöljük meg a javítandó helyeket, majd tegyük rá a nyákra a vasalót a teljes nyákra, hogy egyenletesen kisimuljon a papír vagy ha nagyobb a felülete mint a valalóé akkor húzzuk át felette egyszer a vasalót, majd Ha jók voltunk és végig mentünk a nyák MINDEN részén ALAPOSAN, akkor királyok vagyunk mivel tökéletes nyákot vasaltunk ! Hagyjuk hülni a papírt ! Kb 5perc és kihül a nyák és a papír is. Ekkor leellenőrizhetjük hogy hol domborodik fel a nyák, ott ahol nincs vezetősáv, vagy ahol van. Ahol nincs vezetősáv ott feldomborodik a paír ! Ez természetes. Ahol vezetősáv van ott NEM domborodhat fel, mert az azt jelenti hogy NEM tapadt oda a festék ! Ha készen vagyunk és sikerült mindenhol a papír festékes részének odatapadnia a nyák réz felületéhez, akkor sikerrel jártunk !
Most jöhet az áztatás HA kihült már a nyák és a rajzolat jó ! Ha a rajzolat nem jó, akkor vasaljuk át ismét vagy kezdjük előlről...
NEM érdemes nyákfilccel átrajzolgatni egy rosszul vasalt nyákot, mert elsőre is sikerülhet jól és több a macera a rajzolgatással. Tegyünk a tálba vízet, és hagyjuk magára 5percig a vízben a nyákos papírt vagy a papíros nyákot :) Utána vegyük ki, folyákony szappannt spricceljünk rá és kenjük el, majd hagyjuk magára 1-2percet, hátha puhább lesz a papír tőle, ami FONTOS ! Lejárt az idő :P A visszahajtott szegélyrészt a papíron hajtsuk ki és óvatosan és lassan húzzuk le a nyákról. A papír a vezetősávoknál a nyákhoz kell hogy tapadva legyen. Ha lejött a rajzolat rosszul csináltuk. A lényeg hogy a papír hosszában fog hasadni. Papírhasadás, minő meglepő :) A papír egy része a nyákhoz tapadva fog maradni a vezetősáv által bezárt részen, és a másik része a kezünkben fog maradni. Ha nem sikerül egyben lehúzni hát nem sikerül, lefog jönni másképp is. Amennyit tudunk húzzunk le róla. Ha 5percig áztattuk és nem barnult meg túlvasalás miatt a papír nagyon, és ha 90g-os műnyomó papírt használtunk akkor helyesek ezek a dolgok. A nyák sarkai felől húzzuk le a maradékokat, majd újbeggyel dörzsölgetve kis gurigákban le fog jönni sok sok papír. A lényeg még mindig, hogy a festék a rezes nyáklapon maradjon és a papír eltávolodjon. A papír megy a wc-be mert csak egy közvetítő anyag volt számukra. Nagyobb vezetősáv nélküli helyeken a papír megpuklisodva van, itt körömmel a felpuklisodott és vezetősávot nem tartalmazó papírt megkarcolhatjuk, de a vezetősáv NE sérüljön ! Újbeggyel simogassuk a papírt ami egy idő után a vízben le fog jönni, bártan is lehet csinálni mert ha jól átvasaltuk a rajzolatot akkor a vezetősáv nem jön le ! A vezetősáv vezetősáv közti részeken is szedjük le a papírt még ha kevés van ott akkor is ! Különben nem lesz lemaratva ott a nyák majd a maratáskor ami zárlatot okozna a készpanelen... Hidd el nem lesz baja a vezetősávnak. Az alkatrész lábak helyeinek a lyukainál is a lyukakból is szedjük le újbeggyel dörzsölve a papírdarabokat ! Ha nagyonpici akkor is. Értem ezt úgy hogy a lyukakban a réz látszódjon hogy pontozáskor és fúráskor látszon az hogy hol a lyuk ! Ha nincsenek papírdarabok a nyákon és a vezetősávok rendben vannak akkor jók vagyunk. Vigyázzunk ! Körömmel NE sértsük meg a rajzolatot ! Ha megsértettük akkor a nyákon levő vizet itassuk fel a textillel, majd a maratásálló filccel javítsunk a rajzolaton. A papír kissé nagyon szívni fogja a filc festékét de nem baj. Ne lógjon ki a vezetősávról. Ha valahol és kevés helyen túlnyomtuk a vasalót és elosódott a nyákrajzolat akkor egy óráscsavarhúzóval kapargassuk le ott. Ha kész vagyunk vízzel mossuk le a nyákor a maradék papírtól és az esetlegesen lekapargatott festéktől. Jöhet a maratás !
Mikrohullámú sütőbe nyitott kupakkal és a ragasztó lezárás nélkül tegyük be a maratószert 1200W-os sütő esetén 15 maximum 20 másodpercre ! Többre NE !!! Eléggé forró lesz a lötty, olyan 40-50fokos, ami ideális maratáshoz. Öntsük a maratótálba majd tegyük bele a nyákokat rajzolattal felfelé és lötyögtessük, jobbra-balra, kicsit felemelve leengedve. Egy idő után látszik hogy a fölösleges réz elkezd eltűnni először a széleken, aztán a vezeték vezeték közti részeken, majd a legnagyobb vezetősáv nélküli részeken. Ha mindenhol eltűnt a fölsöleges réz és a vezetősávunk megmaradt akkor jók vagyunk. NE tarsuk a nyákot benne ha már minden fölösleges sáv lejött ! NE hagyjuk a nyákot lötyögtetés nélkül a maratószerben mert alámar és eltűnik az is amit nem szeretnénk ! Ne hagyjuk felügyelet nélkül a maratást ! Aki elkezdi az fejezze is be és folyamatosan CSAK azzal foglalkozzon ! Könnyű elfelejtkezni róla és akkor minden eltűnik a nyákról ! Az meg visszafordíthatatlan ! A maratás nem perchez kötött, hanem ahhoz hogy mikor vagyunk kész vele ami látszik, nem úgy mint a többi folyamatnál. A nyákot vagy nyákokat vegyük ki jelen esetben kézzel bár nem egészséges a lötty ránk nézve de nem halunk ilyenk is idő alatt bele. Másik kezünket tegyük alá hogy ne csöpögtessük végig a helyet ahol vagyunk. Futás a csap alá és folyó vízzel mossuk le mindkettő oldalt. Töröljük meg a textillel. A maratószerünket öntsük vissza a helyére hisz még sokáig jó lesz az. Az acélszálas drótkefére tegyünk Ultradermet (olyan mint a fogkefe és a fogkrém csak ezzel NEM ajánlom hogy fogat moss :) ) Dörzsöljük a dözsölőszeres kefével a nyákot míg tiszta nem lesz teljesen ! Most a lézernyomtató festékét távolítjuk el, ami elég erősen tapad a nyákhoz. A kefét ne nyomjuk szét ! Merev szálakkal használhatóbb ! Ügyeljünk hogy a vezetősávokat NE távolítsuk el vele... olyankor túl rányomtuk. Nekem még sehol nem jött le vele a vezetősáv csak a festék :) Vízet ne használjuk egy kanálnyinál többet a takarításhoz, én semennyit nem használok már, szerintem így jobb. Ha készen vagyunk  mossuk le a nyákot vízzel és töröljük meg a textillel. Most kipontozhatjuk a furatoknál és kifurhatjuk és jöhet az alkatrész beültetés... Készen vagyunk. Jó minőségű nyákunk van !!!
Írta: villamdexter

A témával kapcsolatos hozzászólás ezen fórumban más oldalakra mutató linkekkel ki, hogy csinálja:
http://iceboard.uw.hu/index.php?topic=31.msg540#msg540
« Utoljára szerkesztve: 2011. Június 07. 22:02:20 írta villamdexter »
Hozzászólás="VÁLASZ" gomb
Villám Dexter / Demrad kazán gyógyítás, hibakódok, tanácsadás a rendeltetésszerű használathoz..
elektronika, reménytelennek látszó készülékek megmentése.
Elérhetőség:
Demrad TELEFONSZÁM új ablakban megnyitva
http://villamdexter.uw.hu/elerhetoseg.html
vagy
https://demrad.hu